19 września, 2023

TheKitchenTable

Wiadomości dla Ciebie

Rotacja opon: dlaczego jest ważna i jak działa?

8 min read
rotacja-opon-dlaczego-jest-tak-ważna

Rotacja opon to jeden z najprostszych sposobów, aby utrzymać Twój pojazd w jak najlepszym stanie. Opony są niezbędne w każdym aspekcie codziennej jazdy, a rotacja opon zapewnia ich równomierne zużycie, dzięki czemu są dłużej sprawne. Przyjrzyjmy się, na czym polega rotacja opon, dlaczego jest to ważne i jak samemu przeprowadzić rotacje opon.

Czym jest rotacja opon?

Wiemy, że ten termin może kojarzyć się z czym co zobaczysz na portal o grach, ale nie o to tutaj chodzi. Rotacja opon to powszechna procedura konserwacji samochodu, w której każda opona jest przesuwana w inne miejsce w pojeździe, aby zapewnić równomierne zużycie i dłuższą żywotność.

Opony można przenosić z przodu samochodu na tył, z jednej strony na drugą lub do przeciwległych narożników.

Dlaczego rotacja opon jest ważna?

Rotacja opon jest ważna, ponieważ opony samochodowe zużywają się nierównomiernie. Na przykład w pojeździe z napędem na przednie koła przednie opony muszą kierować, hamować i przyspieszać. To dużo pracy, a to oznacza, że ​​generalnie zużywają się szybciej niż tylne opony.

Co się stanie, jeśli nie zamienisz opon?

Jeśli nie obrócisz opon, będą się zużywać w nierównym tempie. Nierównomierne zużycie opon wpływa na prowadzenie, przyspieszanie i hamowanie samochodu.

Pomijanie wymiany opon zwykle prowadzi do tego, że zestaw opon nie działa tak długo, co oznacza, że ​​będziesz wymieniać opony częściej przez cały okres eksploatacji pojazdu, co kosztuje więcej pieniędzy. W najgorszym przypadku nadmiernie zużyta opona może pęknąć, co może być niebezpieczne, jeśli zdarzy się to podczas jazdy.

Jak często należy zamieniać opony?

Obracanie opon powinno odbywać się co 6 miesięcy lub co około 8 000 – 12 000 tysięcy kilometrów. Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki harmonogram wymiany opon zaleca producent. Pamiętaj, nie ma znaczenia, czy pojazd, który prowadzisz, ma napęd na przednie, tylne koła, czy na wszystkie koła; Wymiana opon musi być częścią rutynowego harmonogramu konserwacji Twojego samochodu.

Redakcja Portalu informuje, że nie odpowiada za treści zamieszczone w prezentowanych artykułach oraz komentarzach nadsyłanych przez czytelników. Jednocześnie zależy nam na publikowaniu merytorycznych informacji dlatego jeżeli zauważyłeś treści niezgodne z prawdą lub łamiące polskie prawo prosimy o kontakt. Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.