23 maja, 2023

TheKitchenTable

Wiadomości dla Ciebie

Kamera samochodowa 360°: Jak to działa?

12 min read
kamera-samochodowa-360

Parkowanie może być dla niektórych wyzwaniem – ściśnięcie dużego pojazdu w małym miejscu to rzecz, którą każdy kierowca dobrze zna. Kamera samochodowa znacznie zwiększyła zaufanie kierowców na całym świecie, zwłaszcza kierowców dużych pojazdów, takich jak SUV-y i pickupy.

Przyjrzymy się, jak działają kamery 360 stopni, które samochody je mają, czy są warte dodatkowych kosztów i czy można dodać system kamer 360 stopni do samochodu, który oryginalnie jej nie posiada.

Czym jest kamera 360 stopni?

Kamera 360 stopni zapewnia kierowcom widok w czasie rzeczywistym, obszaru wokół samochodu. Są one również znane jako kamery z lotu ptaka, kamery z widokiem z góry lub kamery z widokiem przestrzennym. Kamera 360 stopni może pomóc kierowcom zaparkować pojazd w ciasnym miejscu i uniknąć krawężników, zwierząt, małych dzieci i dorosłych.

Jak działają kamery samochodowe 360 ​​stopni?

System kamer 360 stopni wykorzystuje wiele kamer umieszczonych wokół pojazdu, aby zapewnić pojedynczy, ujednolicony obraz tego, co dzieje się wokół samochodu.

Zazwyczaj poszczególne kamery, które tworzą system 360 stopni, znajdują się na przednim i tylnym zderzaku oraz po obu stronach pojazdu. Producenci samochodów znaleźli sposoby na ukrycie kamer w niepozornych miejscach, takich jak wnętrze kratki, pod lusterkami bocznymi lub wewnątrz emblematu. Obrazy z każdej kamery są „sklejane” przez komputer w samochodzie, tworząc pojedynczy, żywy obraz otoczenia. (Podobnie jak smartfony mogą tworzyć obraz panoramiczny z kilku zdjęć zrobionych pod różnymi kątami.)

Zwykle pojedynczy obraz jest widokiem z góry, chociaż niektóre systemy umożliwiają powiększenie jednego określonego obszaru w pobliżu pojazdu.

Aby uzyskać dostęp do kamery 360 stopni, kierowcy ustawiają pojazd na biegu wstecznym lub stukają przycisk „Kamera” na desce rozdzielczej. Stamtąd większość funkcji można obsługiwać za pomocą elementów sterujących systemu informacyjno-rozrywkowego.

Co sprawia, że kamera 360 stopni jest taka dobra?

  • Obraz w wysokiej rozdzielczości
  • Duży ekran
  • Wskazówki pokazujące, dokąd zmierzają Twoje opony
  • Symulowany widok z góry pokazujący samochód w środku
  • Przycisk na desce rozdzielczej do aktywacji na żądanie
  • Dodatkowe kąty, aby uzyskać więcej szczegółów (pokazują na przykład krawężniki przednie i boczne)
  • Niektóre pojazdy mają jeszcze bardziej sprytne funkcje, takie jak ciężarówki Chevrolet, które mogą pokazywać widok za naczepą tak, jakby naczepy tam nie było.

Czy możesz dodać kamerę 360 stopni do samochodu?

Tak, właściciel samochodu typu „zrób to sam” może dodać do swojego pojazdu system kamer 360 stopni z rynku wtórnego. Zestawy na rynku wtórnym zawierają kilka kamer i kontroler, aby połączyć je z ekranem informacyjno-rozrywkowym. W przypadku takiej kamery nie będziesz potrzebował ogarniać całej mechaniki odpalania tego ustrojstwa – wiem, że istnieją ludzie, którzy nadal używają poradnik iPhone.

Chociaż te kamery z rynku wtórnego mogą zapewnić lepszy widok niż kamera cofania lub w ogóle brak kamery, nie są one tak wyraźne, jak te, które producenci samochodów instalują w fabryce. Systemy na rynku wtórnym są również trudniejsze do zintegrowania z samochodem, wymagają kalibracji i nie będą działać tak płynnie z systemem informacyjno-rozrywkowym jak kamera fabryczna.

Kamery 360 stopni są warte swoich pieniędzy. Co roku coraz więcej ludzi kupuje duże SUV-y i ciężarówki, a wypadki na parkingach przy małej prędkości nadal są przyczyną dużej części wypadków. Kamera 360 stopni zapewnia kierowcom jeszcze pełniejszy obraz, dodatkowo zapobiegając wypadkom podczas parkowania z małą prędkością.

Redakcja Portalu informuje, że nie odpowiada za treści zamieszczone w prezentowanych artykułach oraz komentarzach nadsyłanych przez czytelników. Jednocześnie zależy nam na publikowaniu merytorycznych informacji dlatego jeżeli zauważyłeś treści niezgodne z prawdą lub łamiące polskie prawo prosimy o kontakt. Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.