23 maja, 2023

TheKitchenTable

Wiadomości dla Ciebie

Jak skonfigurować nowy komputer? – Część 2

15 min read
jak-skonfigurować-nowy-komputer

Wyczyść nadmiarowe oprogramowanie komputera

Nadszedł czas, aby zacząć odgarniać śmieci z komputera.

Możesz pominąć ten krok, jeśli zbudowałeś własny komputer z systemem Windows. Proste instalacje systemu Windows nie powodują nadmiernego zaśmiecania dysku twardego. Ale pudełkowe komputery PC znanych producentów są nieuchronnie pełne nadużyć.

Najłatwiejszym sposobem wyrzucenia śmieci jest wpisanie „Dodaj i usuń programy” w polu wyszukiwania systemu Windows 10, a następnie wybranie opcji wyświetlanej u góry wyników. Przejrzyj listę i odinstaluj niechciane programy. Nie usuwaj aplikacji od producentów sprzętu – zostaw na przykład oprogramowanie firm takich jak Intel, AMD, Nvidia, Microsoft, HP lub Lenovo – ale nie krępuj się wymazać wszystkie napotkane pakiety. Niektóre z najczęściej instalowanych fabrycznie aplikacji to wersje próbne oprogramowania antywirusowego, Dropbox, Candy Crush, Netflix, Spotify, „Kolekcje aplikacji” i inne.

Jeśli wolisz niszczyć wszystko z góry, Microsoft oferuje również narzędzie do pobrania, które instaluje czystą kopię najnowszej wersji systemu Windows 10 Home lub Windows 10 Pro, ale bez żadnych aplikacji, które nie są częścią domyślnej konfiguracji systemu Windows 10 firmy Microsoft. Naprawdę nie robi bałaganu, ponieważ Microsoft powraca do domu w opisie narzędzia: „Użycie tego narzędzia usunie wszystkie aplikacje, które nie są standardowo dostarczane z systemem Windows, w tym inne aplikacje Microsoft, takie jak Office. Spowoduje to również usunięcie większości wstępnie zainstalowanych aplikacji, w tym aplikacji producenta, aplikacji pomocniczych i sterowników ”.

To narzędzie usunie również wszystkie klucze produktu lub licencje cyfrowe powiązane z tym oprogramowaniem, więc jeśli chcesz, aby część oprogramowania nie została zniszczona (na przykład Office), pamiętaj, aby zapisać klucz produktu przed użyciem nowego startu firmy Microsoft narzędzie, używając czegoś takiego jak Belarc Advisor, aby je znaleźć.

Utwórz kopię zapasową nowego komputera

Po tym wszystkim Twój komputer jest wreszcie gotowy do działania: jest bezpieczny, aktualny, wyczyszczony bez zbędnych śmieci i pełen oprogramowania dostosowanego do Twoich konkretnych potrzeb. Koniec jest na horyzoncie! Ale jeszcze nie skończyliśmy.

Teraz, gdy Twój komputer jest w dobrej formie, nadszedł idealny moment, aby utworzyć klon lub obraz podstawowego dysku twardego – z którego uruchamia się system Windows – i zapisać go na innym dysku twardym. Klon lub obraz tworzy replikę migawki dysku, której można użyć do uruchomienia systemu Windows. Posiadanie obrazu twojego systemu w jego aktualnym zaktualizowanym, wolnym od bloatware, spersonalizowanym stanie zapobiega konieczności wykonywania całej tej legendarnej pracy od nowa, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał ponownie zainstalować system Windows z jakiegokolwiek powodu. 

Jeśli miałeś do tej pory problemy z takimi rzeczami to polecamy udać się na serwis. Tym razem nie interesuje nas naprawa laptopów

Opcjonalnie: zaktualizuj sterowniki nowego komputera

Ten krok nie jest dla wszystkich. Jeśli Twój komputer stacjonarny z pudełka działa dobrze i planujesz wykonywać tylko podstawowe zadania, takie jak surfowanie po Internecie, praca z pakietem Office i tym podobne, możesz zapomnieć, że Twój komputer ma nawet sterowniki i kontynuować. Usługa Windows Update i tak powinna znaleźć całkiem nowe sterowniki dla twojego sprzętu.

Ale jeśli skleiłeś ze sobą sprzęt do majsterkowania lub bujasz się automatem do gier, dobrze jest sprawdzić, czy są dostępne nowsze sterowniki dla twojego sprzętu. Usługa Windows Update nie zawsze jest na topie wśród aktualizacji sterowników, a nowe sterowniki, powiedzmy, do Twojej płyty głównej lub karty sieciowej mogą zapewnić korzystne aktualizacje funkcji i wydajności. Gracze będą musieli dość często aktualizować sterowniki swoich kart graficznych, aby zapewnić optymalną wydajność w najnowszych grach. (Na szczęście możesz to łatwo zrobić, korzystając z niezbędnych pakietów graficznych Nvidii i AMD, które dadzą Ci znać, gdy będą dostępne nowe).

A jeśli w jakimś dziwacznym, ekstremalnym przypadku wydarzy się prawdziwa katastrofa, masz utworzony obraz zapasowy – prawda?

Opcjonalnie: poznaj swój nowy komputer

Teraz, gdy cała ciężka praca została wykonana, poświęć trochę czasu na poznanie wszystkich zakamarków systemu Windows 10 – w jego czeluściach kryje się mnóstwo zaskakująco potężnych, wręcz pomocnych narzędzi i sztuczek. I gotowe!

Redakcja Portalu informuje, że nie odpowiada za treści zamieszczone w prezentowanych artykułach oraz komentarzach nadsyłanych przez czytelników. Jednocześnie zależy nam na publikowaniu merytorycznych informacji dlatego jeżeli zauważyłeś treści niezgodne z prawdą lub łamiące polskie prawo prosimy o kontakt. Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.