23 maja, 2023

TheKitchenTable

Wiadomości dla Ciebie

Jak skonfigurować nowy komputer? – Część 1

12 min read
jak-skonfigurować-nowy-komputer-część-1

Więc masz nowy komputer. Niesamowite! Ta skromna metalowa skrzynka jest kluczem do szerokiego świata potencjału. Może ci pomóc we wszystkim, od żonglowania finansami, utrzymywania kontaktu z rodziną, po odprężenie się.

Ale nowy komputer to nie nowy samochód; nie można po prostu przekręcić klucza i wcisnąć pedału do metalu. Okej, może możesz – ale nie powinieneś. Wykonanie zaledwie kilku prostych czynności przy pierwszym uruchomieniu może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa, szybkości i lepszej gotowości na przyszłość. Oto, jak krok po kroku skonfigurować nowy laptop lub komputer stacjonarny.

Uruchom usługę Windows Update na nowym komputerze

Pierwszy krok jest zdecydowanie najbardziej uciążliwy. Nie powinieneś grzebać w sieci, chyba że Twoja kopia systemu Windows jest w pełni poprawiona i aktualna, kropka. A teraz zła wiadomość: w zależności od tego, jak długo komputer stał na półce w sklepie, może to zająć minuty lub godziny. Tak czy inaczej, trzeba to zrobić. W tym momencie będziesz wspominać wyprawę na skup laptopów lub pakowanie swojego starego komputera na sprzedaż – ale to potrwa tylko chwilę. 

Najpierw upewnij się, że komputer jest połączony z Internetem. W systemie Windows 10 otwórz menu Start i wybierz Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia> Sprawdź aktualizacje. Twój system wyszuka aktualizacje i je znajdzie. Pobierz i zainstaluj je, a następnie zrestartuj komputer i zrób to jeszcze raz… i jeszcze raz… i jeszcze raz… aż sprawdzenie aktualizacji nie zwróci nowych wpisów. Miejmy nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo, ale w najgorszych przypadkach aktualizacja nowego komputera może zająć godzinę lub dłużej.

Z drugiej strony system Windows 10 będzie pobierał i instalował nowe aktualizacje w miarę ich wprowadzania w przyszłości. Musisz tylko przejść przez ten początkowy garb!

Zainstaluj swoją ulubioną przeglądarkę

Przeglądanie internetu w nieznanej przeglądarce to jak próba tańca tango w butach innej osoby. Można to zrobić, ale nie jest to ładne. Oto bezpośrednie linki do Chrome, Firefox i Opera, jeśli Edge nie jest twoją rzeczą.

Chrome był naszym wyborem od lat, ale wersja Microsoft Edge firmy Microsoft oparta na Chromium zdenerwowała wieloletniego mistrza w naszej ostatniej rundzie testów przeglądarek internetowych. Edge to najlepsza przeglądarka, z której możesz teraz korzystać, jeśli nie masz nic przeciwko oderwaniu się od Chrome, a jeszcze lepiej, jest to domyślna przeglądarka Windows 10. Jeśli Twoje gusta są bardziej egzotyczne, zawsze możesz pobawić się jedną z tych 10 mało znanych, wysoce wyspecjalizowanych przeglądarek.

Skonfiguruj zabezpieczenia swojego nowego komputera

Teraz, gdy włożyłeś coś wygodniejszego, pora ustawić swoje kaczki ochrony w rzędzie. System Windows 10 jest dostarczany z domyślnie włączonymi Zabezpieczeniami Windows, chyba że Twój laptop lub komputer stacjonarny zawiera wersję próbną oprogramowania antywirusowego innej firmy. Zabezpieczenia Windows to solidne, jeśli nie przesadnie szczegółowe rozwiązanie, które jest banalnie proste w użyciu, świetne do wykrywania złośliwego oprogramowania i prawdopodobnie wystarczająco dobre dla większości ludzi. Nie jest to jednak najbardziej funkcjonalne rozwiązanie do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Nie możesz nawet zaplanować skanowania!

Jeśli nie spodobało Ci się czekanie za wszystkimi aktualizacjami… Tylko poczekaj na drugą część o konfiguracji komputera. Kto powiedział, że będzie idealnie?

Redakcja Portalu informuje, że nie odpowiada za treści zamieszczone w prezentowanych artykułach oraz komentarzach nadsyłanych przez czytelników. Jednocześnie zależy nam na publikowaniu merytorycznych informacji dlatego jeżeli zauważyłeś treści niezgodne z prawdą lub łamiące polskie prawo prosimy o kontakt. Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.